Joolz presenterar en specialvagn i naturens tecken. "Earth Edition - Born to be natural". Earth Edition har snygga bruna läderdetaljer på bygel och handtaget. Vagnen finns i två färger, Cactus green och Elephant grey. Elephant grey kommer i silver chassi och Cactus green med svart chassi.
Denna Edition-vagn har samma smarta lösningar som Joolz Day original har. Den har både högre sitt- och liggdel, vilket ger dig som förälder en nära kontakt med ditt barn. En rymlig liggdel som barnet kan ligga i till ca 6 månaders ålder.
Sittdelen är vändbar och justerbar i tre olika lägen; sittläge, viloläge och liggläge. I sittläge hamnar barnet i rätt höjd med ett vanligt matbord, så vid restaurangbesök kan man enkelt köra fram vagnen till bordet och låta barnet sitta i den och äta. Det justerbara fotstödet är givetvis också med. Detta gör att din vagn växer med barnet. I en Joolz-vagn slipper ditt barn sitta med böjda den, eftersom du enkelt kan förlänga fotstödet.
Till ovanstående pris ingår chassi, sittdel, liggdel, regnskydd, skötväska och mugghållare. Matchande åkpåse finns att köpa som tillbehör.
Kika gärna in på
Joolz hemsidaför att se en demostration av vagnen.